Przejdź do zawartości strony Przejdź do menu Przejdź do menu pomocniczego
Gdańsk, Chełm

OSIEDLE POGODNE

adres
Gdańsk, Chełm
ul. Anny Jagiellonki, Wawelska
liczba lokali
1125
architektura
ASA Architektoniczne Studio Autorskie
lata realizacji
1999-2014

Osiedle Pogodne to jedna z największych realizacji mieszkaniowych Ekolanu – powstały tu 64 budynki, w których znajduje się 1125 mieszkań. Inwestycja zapoczątkowała rozwój nowej części Gdańska – Ujeściska, które obecnie znajduje się w granicach dzielnicy Chełm.

W czasie, gdy w wielu miejscach Trójmiasta dominowała intensywna zabudowa dużych budynków wielorodzinnych, zdecydowaliśmy się na inną skalę architektury. To właśnie tutaj zrealizowaliśmy pierwsze budynki z linii Villa Park. I tak na Pogodnym powstały kameralne budynki o willowym charakterze, w których mieści się zazwyczaj od kilkunastu do około dwudziestu mieszkań. Kameralna skala zabudowy sprzyjała tworzeniu przyjaznej przestrzeni do życia – ciszy, spokoju i sąsiedzkiej atmosfery. Dodatkowym atutem był układ mieszkań – większość z nich była narożna, dzięki czemu wnętrza były jasne i doświetlone z dwóch stron. Jak na tamte czasy ciekawym rozwiązaniem były również mieszkania dwupoziomowe.

Kolejne etapy osiedla powstawały przez 15 lat. W tym czasie budynki były nieznacznie modyfikowane – przy zachowaniu charakteru całego założenia oraz stopniowym wprowadzaniu rozwiązań odpowiadających zmieniającym się oczekiwaniom mieszkańców.

budynki typu Villa Park